Bok, ja sam Nikki – piše se s 2 k, čita se s jednim, i nije nadimak. Osim neobičnog imena imam i neobičnu kombinaciju hobija, odjeće, playlista i svega ostalog što krasi (uglavnom) funkcionalnog ADHD-ića. Opuštam se igrajući igrice i gledajući filmove/serije solo ili sa partnerom Dinom. Fan sam Lady Gage, putovanja i koncerata. Nekad ljudi znaju reći da ne mogu bez kave, ali u mom slučaju drugi ne mogu bez *moje* kave. Dio naše familije su Rufi (maltezerica), te Luna i Joey (mace).
Oduvijek sam bila okružena umjetnošću, a moj put je započeo upisom u srednju Školu za primijenjenu umjetnost u Rijeci, smjer grafički dizajn. Nakon završteka, uzela sam godinu pauze kako bih se pripremila za nastavak – Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci gdje se rodila ljubav prema fotografiji. To mi je hobi #1 koji danas povremeno postane i posao.
Otkud ideja i motivacija za osnivanje Divisyona?
Divisyon je samo formalni produžetak našeg svakodnevnog života, a sama ideja je prisutna još od studentskih dana. Nedugo nakon upoznavanja sa partnerom, počeli smo razmišljati o otvaranju vlastitog posla i sredinom 2021. stvari su se posložile i krenuli smo. Puno lijepih uspomena je nastalo uz pisanje poslovnog plana, koji su nam brzo odobrili i dodijelili poticaje.
Divisyon si osnovala s partnerom. Koji je točno tvoj zadatak, a koji njegov? I kako to sve skupa funkcionira? Poželiš li ga nekad baciti kroz prozor?
Da, to je bio jedan od glavnih razloga za ured na 4. katu ali sad smo u prizemnici pa ne funkcionira kao nekad. Tko mu kriv kad je prihvatio kolačiće.
Šalu na stranu, funkcioniramo odlično i sve odluke donosimo zajedno.
Kao šta samo ime sugerira – doslovno smo podijeljeni. Svoje uloge često opisujemo kao da ja radim sve ono šta se vidi, a on sve ono šta se ne vidi. Drugim riječima, ja radim grafički i web dizajn te ilustraciju, dok se on bavi sistemskom administracijom, održavanjem webova i ostalih tehnologija.
Možeš li izdvojiti neke od projekata na kojima si najviše uživala raditi?
Jedan od dražih projekata mi je bila web stranica za Društvo povjesničara umjetnosti Rijeke. Imala sam kompletnu slobodu i došla sam na ideju da web stranica bude i mini galerija umjetnosti koju imamo upravo u Rijeci sa informacijama o tim djelima (naziv, autor i godina nastanka). Dino i ja smo jedan dan uzeli fotiće i šetali se po Rijeci fotkajući sklupture i arhitekturu. Tako da je web istovremeno koristan Društvu u prenošenju informacija i poučan onome tko ga posjeti.
Super mi je bila suradnja na tri izložbe fotografija tijekom 2024. godine koje je organizirala Leonora Bedić (vlasnica brenda Ribek Artz), dok sam ja bila zadužena za plakat, brošure i vizuale za društvene mreže. Dvije su bile izložbe koncertne fotografije pod imenom „Beyond sound“ i „Beyond sound vol.2“ , a treća je bila pod nazivom „Triptih“, grupna izložba fotografija polaznika Akademije glazbene produkcije (MPA).
Još jedan projekt koji bih voljela izdvojiti je web stranica za Festival empatije u organizaciji Kreativno Audivizualne Asocijacije (KAVA), čije prvo izdanje je bilo u Zagrebu krajem studenog 2024.godine. Jedna jako divna suradnja kojoj smo se pridružili kao sponzori jer vjerujemo da je mentalno zdravlje jako važno. Festival je pun korisnih izložbi, filmova, radionica i predavanja za djecu i odrasle, i htjeli smo podržati takvu inicijativu.
Koji su izazovi s kojima se najčešće susrećete u ovom poduzetničkom životu i kako ih savladavate?
Od najčešćih izazova se tu nalazi i kako uklopiti vrijeme za marketing u dosta zgusnut raspored. U procesu smo razvijanja pristupa kreiranju sadržaja za društvene mreže koji će nam upravo to omogućiti i koji je prilagođen nama. Paralelno ćemo pokrenuti i blog gdje ćemo objaviti koncept u obliku artist statementa.
Općenito, kad god naiđemo na izazov – razgovaramo. Prvo svako podijeli svoju perspektivu i od toga krećemo dalje i tražimo rješenja. Kada su u pitanju izazovi koji su direktno povezani sa nekim klijentom, pristupamo na isti način – prvo interno razgovaramo, a u procesu traženja rješenja potičemo razgovor sa klijentom, njegujući partnerski pristup.
Osim web dizajna, spomenula si da voliš i fotografiju. Kako integriraš tu strast u svoj posao?
Fotografija je u biti cijelo vrijeme isprepletena sa web i grafičkim dizajnom, barem u mom slučaju. Ako mogu nešto sama fotkati da ostvarim ideju baš onako kako sam zamislila – odem i fotkam, bilo u studiu ili negdje drugdje. Taj pristup sam njegovala još na Akademiji s obzirom da sam imala mogućnost fotkanja u super opremljenom studiu.
Znanje koje sam stekla pomaže mi u komunikaciji sa suradnicima i klijentima, ali i u načinu razmišljanja kako pristupam dizajnu. Međutim, to vrijedi i za grafičke tehnike (linorez, akvatinta i sl.), kaligrafiju, ilustraciju i sve ostalo što sam naučila u srednjoj i na Akademiji.
Danas, kada radim za klijente, „uletimo“ mi u slučajevima nije moguće koristiti tzv. stock fotografije ili preporučimo nekoga tko rastura u onome što projekt traži. Dobar primjer je web stranica Društva koju sam spomenula.
Kako se nosiš s izazovima i zahtjevima poslovnog svijeta kao netko tko ima ADHD?
Kako se ideja o poduzetništvu kuhala neko vrijeme, a i sam proces je trajao nekoliko mjeseci kad smo odlučili krenuti, to mi je dalo dovoljno vremena da se (donekle) psihički pripremim na to. Znala sam da će izazova sigurno biti – ipak se prvi put upuštam u taj svijet.
To što sam poduzetnica ima svakako svoje prednosti po pitanju ADHD-a. Kad mi postane previše, jednostavno mogu raditi nešto drugo, odmoriti se ili što već mi je potrebno da napunim baterije. Mogu raspalit muziku i „pjevat“ na sav glas ako se tako osjećam. Mogu si pustit film/seriju da mi se vrti sa strane ako mi treba neka „pozadinska buka“. Mogu si upalit najdražu igricu.
Imam sreću da sam okružena super ljudima koji me podržavaju tako da uvijek mogu razgovarati s nekim. Uglavnom je ta osoba Dino jer zajedno donosimo sve odluke koje se tiču posla.
Možda mi je najveći izazov naučiti odmarati bez grižnje savjesti, javljanja imposter sindroma i/ili osjećaja dužnosti. Napredovala sam puno, zahvaljujući upravo Dinu koji je znao prepoznati trenutke kada mi treba odmor, a da nisam sama bila toga svjesna. Iako, nekad mozak jednostavno ne mogu isključiti. Zanimljivo mi je kako sam prihvatila i taj dio sebe, češće me pukne inspiracija pa se vrte uglavnom ideje po glavi.
Koje strategije koristiš za održavanje produktivnosti i fokusa?
Pa ne znam bi li to nazvala strategijom ali možemo to nazvati „go with the flow“ mindsetom. Iako je nekad problematična pojava, cijenim i stanje hiperfokusa u kojem se često nađem. Znala sam i po 12 sati raditi na dizajnu jednog dijela podstranice weba. Jednostavno pustim da me nosi i uvijek bih se iz toga rodili super rezultati.
Trudim se i što više posla odraditi kad imam mira jer tada mogu najviše prilagoditi okruženje sebi koje mi u tom trenutku odgovara da bih bila što produktivnija. Također slušam što mi tijelo govori pa se primjerice više ne ustajem prije 9 ujutro (ako ne moram).
I za kraj, gdje te mogu pronaći članice zainteresirane za vaše usluge?
Nas možete bolje upoznati na našem webu divisyon.com i možemo se povezati putem Facebook-a, Instagram-a i LinkedIn-a.