U zadnje vrijeme često se susrećem s upitima „što moram napraviti kada poslujem s inozemstvom“, „kakav račun izdajem, koje obrasce popunjavam“?
Poslovanje u Hrvatskoj više-manje svi savladaju bez većih poteškoća, ali kada je u pitanju poslovanje s inozemstvom javljaju se razne nedoumice.
- Trebam li PDV ID broj?
- Kakav ćemo račun izdati?
- Koje obrasce predati i što platiti?
No, nije niti neobično što smo svi zbunjeni kada se situacije razlikuju ovisno o:
- pružamo li uslugu ili prodajemo robu
- je li naš kupac fizička ili pravna osoba
- poslujemo li sa zemljama EU ili izvan
- jesmo li u PDV-u ili ne
Za poslovanje s inozemstvom potreban je PDV ID broj, ali ne uvijek. Trebamo ga kada:
- kupujemo robu (iznad 10.000 eura) ili usluge u EU
- pružamo usluge unutar EU pravnim osobama
U nastavku vam donosim smjernice za lakše i sigurnije poslovanje.
POSLOVANJE S ROBOM
Kupujemo robu u EU
Kod kupnje robe gleda se prag stjecanja dobara, a isti je 10.000 eura.
Ako je ispod tog iznosa nije potrebno ništa. No, ako ste prešli prag, potreban je PDV ID te popunjavate PDV S i PDV obrazac i plaćate PDV.
Na kupljenu robu dobavljač obračunava PDV zemlje iz koje se roba kupuje. Ako pređete prag stjecana ulazite u VIES bazu i dodjeljuje vam se PDV ID broj te ste obavezni sami obračunati i platiti PDV.
Često se zna dogoditi da dobavljač traži PDV ID iako ga vi ne trebate imati. Tada je na vama izbor prihvatiti ili odustati od kupnje.
Postoji i mogućnost odustajanja od praga stjecanja i odabrati odmah da ste u VIES bazi. To se isplati samo onda kada je dobavljač iz države članice koja ima veću stopu PDV-a od naše (npr. Mađarska ili ako se za neko dobro kod nas koristi snižene stopa, a u zemlji porijekla redovna stopa).
Kupujemo izvan EU
Kod kupnje robe izvan EU nije potreban PDV ID. Ne popunjavaju se obrasci za prijavu na poreznoj jer je riječ o uvozu te se prilikom uvoznog carinjenja obračunava carina i PDV koji je potrebno uplatiti u državni proračun.
Prodajemo robu u EU
Kada prodajemo robu u EU ne popunjavamo obrasce niti je potreban PDV ID. Izdajemo račun bez PDV-a temeljem čl. 90 st. 2 Zakona PDV.
No, ovdje moramo voditi evidenciju izlaznih računa zbog praćenja praga isporuke (10.000 eur), jer nakon što se prijeđe prag obavezni smo naplaćivati PDV države u kojoj nam je kupac.
Prodajemo robu izvan EU
Kako je riječ o izvozu robe u treće zemlje izdajete račun bez PDV-a temeljem čl. 90 Zakona o PDV-u. Nije potreban PDV ID niti popunjavanje obrazaca, no za izvoz robe treba ishoditi EORI broj te obaviti izvozno carinjenje robe.
POSLOVANJE S USLUGAMA
Primamo usluge iz EU
Kada primamo uslugu iz EU potreban je PDV ID i treba ga zatražiti prije primljene usluge. Na poreznu upravu predajemo PDV i PDV-S obrazac. PDV je potrebno uplatiti u državni proračun.
Primamo uslugu izvan EU
Ne trebamo PDV ID i predajemo samo PDV obrazac te plaćamo PDV.
Pružamo usluge u EU
- Ako je kupac izvan VIES baze i fizička osoba nije potreban PDV ID niti popunjavamo obrasce za prijavu. Račun izdajemo bez PDV-a temeljem čl. 90 st. 2 Zakona PDV- u.
No, ovdje moramo biti oprezni o kakvim se uslugama radi. Ako je riječ o elektronički obavljenim uslugama potrebno je voditi si evidenciju o izdanim računima. Elektronički obavljene usluge su sve usluge kod kojih je minimalna vaša prisutnost, odnosno automatizirane su npr. Prodajete svoj on-line webinar koji kupac preuzima s web stranice.
Do 10.000 eura usluga je oslobođena PDV-a temeljem čl. 90 st. 2 Zakona o PDV-u. Nakon dosegnutog praga od 10.000,00€ potrebno je predati obrazac e-trgovina (najkasnije 8 dana od datuma dosegnutog praga) i prijaviti se u OSS ili registrirati se za potrebe PDV-a u svakoj pojedinoj zemlji članici gdje se obavlja usluga.
- Ako je kupac u VIES bazi obavezan je PDV ID broj te prijavljujemo na poreznu popunjavanjem PDV i ZP obrasca. Račun izdajemo s čl. 17.
Pružamo usluge izvan EU
- Pravnim osobama – nije potreban PDV ID, no popunjavamo PDV obrazac. Račun izdajemo s čl 17 st.1.
- Fizičkim osobama – nije potreban PDV ID niti popunjavamo ikakve obrasce. Račun izdajemo s čl. 90.
U situacijama kada moramo platiti PDV uplaćujemo ga na IBAN HR 12 10010051863000160. Model plaćanja je 68, a poziv na broj 1201-vaš OIB.
1 comment
[…] Više o poslovanju paušalnih obrtnika s inozemstvom pogledajte ovdje. […]
Comments are closed.