Snaga muzikoterapije: Kako zvuk može liječiti um i tijelo / Tena Duran

by Vaše Priče
246 views

Zovem se Tena, sveučilišna sam specijalistica muzikoterapije, trenutno na subspecijalizaciji iz receptivne muzikoterapije i vođene imaginacije kroz glazbu. Pored predavanja na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, gdje podučavam o kreativnim terapijama, imam svoju privatnu praksu, gdje provodim online muzikoterapiju s klijentima. Također, kao Montessori pedagog, podučavam odgojno-obrazovne stručnjake kako integrirati elemente muzikoterapije i Montessori pristupa u svoj rad s djecom. Moje misije su edukacija, podrška i osvještavanje snage kreativnih terapija u svakodnevnom životu.

Kako si se odlučila za muzikoterapiju i što te u tom području najviše inspirira?

Muzikoterapija me privukla jer je glazba univerzalni jezik – ne poznaje granice, niti kulturne, niti emocionalne. Od malena sam osjećala snažnu povezanost s glazbom jer sam počela svirati i pjevati još u vrtićkim danima, a kroz edukaciju sam shvatila koliko dubok učinak ona može imati na ljudsku psihu, tijelo i emocije. Inspirira me to što muzikoterapija ne samo da pomaže u terapiji, već omogućava osobnu transformaciju i rast. Svaki klijent ima svoj jedinstven put i putovanje koje uz glazbu postaje mnogo dublje i snažnije.

Možeš li nam objasniti što je muzikoterapija i kako se razlikuje od klasične glazbene edukacije?

Muzikoterapija je znanstveno utemeljena disciplina i terapijski proces u kojem se glazba koristi kao alat za postizanje emocionalnih, fizičkih i psiholoških ciljeva. Za razliku od klasične glazbene edukacije, koja je usmjerena na razvoj tehničkih vještina i akademskog znanja, muzikoterapija se fokusira na dublje povezivanje s emocijama i tijelom kroz glazbene aktivnosti koje ne zahtijevaju prethodno znanje glazbe. U muzikoterapiji je primarna svrha opće blagostanje i ravnoteža, autentično izražavanje i osobni rast, a ne tehnička perfekcija.

S kojim vrstama klijenata najčešće radiš i na kojim područjima muzikoterapija može pomoći?

Muzikoterapija je zaista široko primjenjiva, no u svojoj praksi fokusiram se na rad s odraslim osobama urednog razvoja. Najčešće radim s poduzetnicama koje su pred burnoutom, kao i s onima koje se bore s niskim samopouzdanjem i samopoštovanjem, te ne znaju adekvatno procesuirati svoje emocije. Kroz muzikoterapiju im pomažem da prepoznaju i oslobode emocije koje su dugo potiskivale, smanje stres, poboljšaju emocionalnu regulaciju te ponovno izgrade zdrav odnos prema sebi. Muzikoterapija im pomaže da umire svoj živčani sustav i ponovno se povežu sa sobom, svojim potrebama i granicama, čime vraćaju ravnotežu u život i posao.

Kako odgojno-obrazovni stručnjaci mogu koristiti elemente muzikoterapije u radu s djecom?

Odgojno-obrazovni stručnjaci mogu u svoj rad s djecom integrirati elemente muzikoterapije kroz aktivnosti koje potiču emocionalno izražavanje, kreativnost i socijalnu interakciju. Kroz grupne glazbene aktivnosti, pjevanje, improvizaciju ili slušanje glazbe, djeca mogu naučiti prepoznavati i razumjeti vlastite emocije, razvijati socijalne vještine i poboljšati koncentraciju i pažnju. Glazba postaje alat za stvaranje sigurne i podržavajuće atmosfere, koja omogućava djeci da se izraze i otvore na način koji im često nije dostupan verbalnim putem.

Koji su najveći izazovi uvođenja kreativnih terapija u škole i vrtiće?

Najveći izazovi su nedostatak razumijevanja i svijesti o važnosti kreativnih terapija, kao i nedostatak vremena i resursa. Škole i vrtići često nemaju dovoljno prostora za implementaciju novih metoda, a brojni odgojno-obrazovni radnici nemaju potrebnu edukaciju o kreativnim terapijama. Međutim, kako svijest o mentalnom zdravlju i emocionalnoj inteligenciji raste, tako raste i interes za uključivanje kreativnih terapija u obrazovne sustave, što je korak u pravom smjeru.

Na koji način tvoje iskustvo u operi utječe na tvoj rad kao muzikoterapeuta?

Moje iskustvo u operi daje mi jedinstvenu perspektivu na snagu glazbe i njen emocionalni utjecaj. Opera je najkompleksniji spoj glazbe, drame i tijela, a ta se integracija savršeno odražava u muzikoterapiji. Naučila sam kako glas i zvuk mogu biti alat za emocionalno oslobađanje, kako predstavljanje likova može pomoći u procesu samospoznaje i kako se tijelo i emocije mogu transformirati kroz glazbu. To iskustvo omogućuje mi da u terapiji koristim dublje, višeslojnije pristupe.

Što te inspiriralo da napišeš knjigu “Kreativno izražavanje emocija”?

Knjiga je nastala iz moje želje da ponudim konkretne alate i vježbe koje pomažu ljudima u procesu razumijevanja i izražavanja svojih emocija. Vidjela sam koliko je važno da i veliki i mali imaju načine za oslobađanje unutarnjih napetosti, osobito kroz kreativne metode koje nisu zasnovane na riječima, već na osjećajima. Napisala sam knjigu kako bih pokazala da kroz kreativnost – bilo da se radi o glazbi, plesu, slikanju ili pisanju – ljudi mogu pronaći zdrav način za suočavanje s emocijama i olakšavanje mentalnog zdravlja.

Možeš li podijeliti jedan ili dva zanimljiva praktična alata iz knjige koji mogu pomoći ljudima u svakodnevnom životu?

Podijelit ću dvije praktične vježbice koje možete napraviti ako ste tužni ili ljuti. 1. Koje je boje tvoja emocija tuge? Je li brza ili spora? Glasna ili tiha? Gdje je smještena u tvome tijelu? Naslikaj je! 2. Otrči dva kruga oko kuće ili zgrade, sjedi i pozorno slušaj svoje ubrzane otkucaje srca kako se postepeno smiruju. Udiši i izdiši te sve ponovi uz glazbu koja oslikava tvoje trenutne potrebe.

Kako je nastala ideja za tvoj podcast i što te najviše veseli u snimanju?

Ideja za podcast je došla iz želje da podijelim znanje koje imam te da proširim svijest o kreativnim terapijama i alternativnim pedagogijama. U 70-tak epizoda na YouTube-u stručnjaci s kojima razgovaram dijele svoja iskustva pa skupa s njima proširujem horizonte slušatelja. Najviše me veseli interakcija s gostima i slušateljima – to je prilika za rast, učenje i stvaranje zajednice koja cijeni mentalno zdravlje i kreativnost.

Koji su tvoji omiljeni alati za regulaciju i smirivanje živčanog sustava?

Moj omiljeni alat prvo je osobna terapija s mojim terapeutom koja je dio mog života već preko 8 godina. Budući da sam terapeut i sama sam u procesu osobne terapije i moram priznati da potajno jako volim taj koncept. Da se mene pita, zakonom bih propisala redovnu terapiju svima, ali svaki pojedinac kreće u tu priču tek kada nastupi intrinzična motivacija. Nekoga prisilno gurati u taj proces ne služi niti toj osobi niti ikome oko nje. Odmah poslije toga drugo mjesto zauzimaju probe u kazalištu, što za mene predstavlja savršeni spoj uživanja u glazbi, popratnog „improvizacijskog njihanja”, ali i glupiranja i druženja s mojim zborašima. Jako volim i duge šetnje koje prakticiram nekada u tišini no često i sa slušalicama u ušima. Spontani ples u kuhinji, ali osobito salsa i bachata koje povremeno plešem s trenerom, omogućuju mi da u potpunosti oslobodim nakupljeni stres.

Kako se nosiš s izazovima i stresom u poduzetništvu?

Najljepša stvar u poduzetništvu upravo mi je spoznaja da ne možeš rasti i napredovati ukoliko i sam privatno ne rasteš i ne razvijaš se – ukoliko ne jedeš zdravo, ne treniraš, ne ideš na psihoterapiju, ne čitaš, ne učiš, jednostavno nema pomaka. Trebaš razviti vlastite mehanizme samomotiviranja, discipline i entuzijazma, a u pronalasku pravih osobno mi najviše pomažu alati koje koristim za higijenu svog mentalnog zdravlja. Kada je moja glava dobro – sve se mijenja. Glazba, naravno, u svemu ima ogromnu i krucijalnu ulogu. Ona je moj motivator, katalizator i rame za plakanje.

Kako balansiraš između akademske karijere, privatne prakse, edukacija i kreativnog rada?

Balansiram kroz jasnu organizaciju vremena i prioritete. Tajna je samo u dobrom planiranju. Iako cijelo vrijeme radim ono što volim i u čemu uživam, nekada zna biti malo izazovnije, no u svakom danu prolazim vrijeme za tišinu i „zujanje”. Važno mi je postaviti granice i održavati osobnu ravnotežu kako bi moj rad bio održiv. Kombinacija akademskog rada, privatne prakse i kreativnog angažmana me ispunjava, jer svaka od tih aktivnosti doprinosi mojem osobnom i profesionalnom rastu.

Što bi voljela poručiti ljudima koji žele istražiti kreativne terapije, ali možda ne znaju odakle početi?

Moja poruka je: samo krenite – korak po korak. Istražujte glazbu, ples, crtanje ili bilo koju kreativnu aktivnost koja vas privlači. Ne morate biti stručnjaci, već se prepustite procesu i otkrijte što vam najviše odgovara. Kroz kreativne terapije učite o samospoznaji i opuštanju, a putovanje k unutarnjoj harmoniji može početi s malim koracima. Ukoliko osjetite da želite vodstvo na tom putu, postoje stručnjaci koji će vam rado pomoći zaviriti u svijet kreativnih terapija.

I za kraj, gdje te mogu pronaći članice zainteresirane za tvoje usluge?

Moje usluge možete pronaći na tenaduran.com, kao i na društvenim mrežama. Također, možete pratiti moj YouTube kanal gdje dijelim edukativne sadržaje i podcast epizode. Rado ću se povezati i pružiti podršku onima koji žele istražiti snagu muzikoterapije kroz online proces.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More